Мектептегі іс-шаралар

Рассмотренных обращений: 3
Не рассмотренных обращений: 0

1 сентября
Автор: Шондай Юран

Қазақстанның көлдері

 

Қазақстанның  көлдері

 

Сабақтың мақсаты: Қазақстандағы ірі көлдердің маңызы ,оны шаруашылыққа,күнделікті тұрмысқа пайдалану және қорғау жолдары туралы түсінік беру.

2. Оқушыларды  оқулық, карта,қосымша материалдарды пайдаланып,өздік жұмыс жасай білуге, ойлау қабілетін дамытуға үйрету, танымдық қабілетін жетілдіру.

3.Туған өлкенің табиғатын аялап, сүйе білуге, қорғауға, тәрбиелеу.Экологиялық тәрбие беру.

Көрнекіліктер:Қазақстанның физикалық картасы,Каспий , Арал, Балқаш көлдерінің суреттері,оқу карталары, сызба, кестелер.

Сабақтың түрі:Аралас

Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап,СТО стратегиялары

                     1.Қызығушылығын ояту

                     2.Мағынаны тану

                     3.Миға шабуыл стратегиялары

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа қатысы мен дайындығы тексеріледі.

 1.Қызығушылығын ояту.

 

 (Оқушыларға мұхит, өзен, көл аттары жазылған  үлестірмелер таратылады.Олар үлестірмелерде белгіленген жер-су аттарын  картадан тауып  көрсетіп сол арқылы үш топқа бөлінеді).

 

          1-топ.Өзендер           2-топ Көлдер             3-топ  Теңіздер

             Іле                               Балқаш                   Жерорта

             Қаратал                      Алакөл                    Қызыл теңіз

             Ертіс                           Арал                        Қара теңіз

             Сырдария                   Теңіз                       Балтық теңізі

             Есіл                             Марқакөл               Қызыл теңіз

 

   

      2. Мағынаны тану.          

 

       1. Қазаншұңқырларының пайда болу типтеріне қарай көлдер  қандай түрлерге бөлінеді?

       2.Әр топ оқушылары  картаны пайдаланып Арал, Каспий, Балқаш көлдеріне сипаттама береді. 

      

     3.Миға шабул стратегиясы бойынша жұмыстар.

 

 

 

 

1-топ Көлді пайдалану.

 

   

 

 

                                                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

2 – топ: Көл көздерін негізгі ластаушылар.

 

 

 

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

3 – топ: Көлді қорғау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                              

 

 

 

3. Ой толғаныс.

 

Оқушылар Қазақстаның көлдері туралы ақындар мен жазушылардың жыр, өлең, ән дастандарынан мысал келтіреді. 

 

а) Арымысын, сәлем бердім, ана Балқаш,

    Өзіңсің нәр силаған санаға алғаш

    Суын бал пана болған барша жанға,

    Толқындап жатырсың ба, дара Балқаш?  (С. Сұлтанғазин)

 

    Аралыма құлаған дария-Сыр

    Дария-Сыр қазақтың қариясы.

    Сыр бойы күріштің қоймасы ма?

    Қоймасы ма немесе дәм ұясы,

    Дария-Сыр қазақтың қариясы.

 

4. Шығармашылық жұмыс.

 

Оқушылар үй тапсырмасына берілген сөз жұмбақтарын топтар арасына алмастырып шешеді.

 

б) «Керісінше ойлау стратегиясы»

 

1.     Егер су болмаса нендей жағдай болар еді?

2.     Арал теңізінің суының денгейі қалпына келсе қандай жағдай болар еді?

3.     Егер Балқаш көлінің суының ластануын тоқтатуға бола ма?

 

в)  Қазақстан көлдері.

 

Картаны және оқулық мәтінін пайдаланып кестені толтырыңдар.

 

Көлдің аты

  Көлемі

Тереңдігі

Шығу тегі

Құятын өзендер

Ағып шығатын өзендер

 

 

 

 

 

 

 

5. Үйге тапсырма.

 

       34 - тақырыпты оқу. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.

 

6. Бағалау.  Қортындылау


Просмотров: 4153
Дата создания: 01.02.2012
Дата редактирования: 01.02.2012

Интернет-ресурстың интерфейс тілін таңдап алыңыз

Выберите язык интерфейса Интернет-ресурса

Select the interface language of an Internet-resource




Интернет-ресурстың контент тілін таңдап алыңыз

Выберите язык содержимого Интернет-ресурса

Select the content language of the Internet-resource